Gradyometre Nedir

Bu konu Uğur Kulaç tarafından 2 sene önce açıldı, 1957 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Uğur Kulaç
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 121
Yanıt Sayısı: 31
2 sene önce

Gradyometre Nedir :

Gradyometre Nedir Arama jeofiziğinin en eski yöntemlerinden biri olan manyetik yöntemin amacı yer manyetik alanındaki değişimlerin ölçülmesidir. Yer manyetik alanı, doğal (iyonosfer veya manyetosferdeki elektrik akımları) ve yapay (endüstriyel aktiviteler vb.) kaynaklara bağlı olarak zamana göre hızlı değişimler gösterir.

Düşey gradyometre yönteminin esası birbirinden farklı yükseklikte bulunan iki alıcı ile her ölçüm noktasında yer manyetik alanın toplam bileşenini ölçmeye dayanmaktadır.

Her ölçü noktasındaki düşey gradyent verisi, farklı alıcı uzaklıklarında ölçülen yer manyetik alanın toplam bileşenleri farkının alıcılar arasındaki uzaklığa bölünmesiyle elde edilir.

Arazi çalışmalarında ölçümler kaynak uzanımına dik hatlar boyunca ve genellikle sürekli kayıtlar alınarak gerçekleştirilmektedir. Daha sonra ölçü değerleri sayısallaştırılarak ölçü noktalarına dağıtılır.

Arazi verilerinin hızlı toplanması dışında da yöntemin üstün yönleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki; yöntemde iki alıcı ile eş-zamanlı ölçüler alındığından günlük değişim düzeltmesi yapılmasına gerek yoktur.

Alt alıcının hem derin hem de yüzeye yakın yapılardan etkilendiği ve üst alıcının da derin yapılardan etkilendiği göz önüne alındığında, bu iki alıcı ile ölçülen verilerin farklarının yüzeye yakın yapıların etkilerini. Göstereceği açıktır.

Bu nedenle düşey manyetik gradyent verilerinde bölgesel-yerel (rejyonal-rezidüel) ayrımın yapılmasına gerek yoktur.

Yöntemin diğer bir önemli üstün yanı düşey manyetik gradyent ölçülerinin yanı sıra, iki farklı yükseklikte ölçülen toplam manyetik alan verilerinin de bulunmasıyla, gözlemsel ve sayısal yorumlamaya yardımcı olabilecek veri setlerinin elde edilmiş olmasıdır.

Bir gradyometrenin duyarlılığı alıcılar arasındaki uzaklığa bağlıdır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 Oy, Ortalaması: 5,00 Verilen 5)
Oy Vermeniz İçin Lütfen Üye Olun.
Loading...
İşaret Bilgisiz Define Dedektörsüz Bulunmaz...!
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Reklam
Abone Olun Güncel Kalın.

  • 1348 Kayıtlı Üye
  • 451 Konu
  • 457 Cevap
  • Son Üye Snmsn
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)
  • SÜPER MODERATÖR (2)
  • MODERATÖR (1)