Gpr Radarlar nedir

Bu konu Uğur Kulaç tarafından 2 sene önce açıldı, 1068 kere okundu ve 2 Cevap verildi.
Uğur Kulaç
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 123
Yanıt Sayısı: 31
2 sene önce

Gpr Radarlar nedir :

              Gpr Radarlar nedir  Jeofizik yöntemler içerisinde Yer radarı yöntemi, yakın yüzey sığ araştırmalar için kullanılan yüksek frekanslı elektromanyetik . GPR radarların kullanımı kolay olması; çok hızlı veri toplanabilmesi, veri toplama sırasında çalışma alanında herhangi bir tahribat oluşturmaması, santimetre düzeyinde yüksek çözünürlük iki boyutlu (2B) ve üç boyutlu (3B) 3B gösterimi detaylı ve hızlı bir şekilde yeraltı görüntüsünü vermektedir. Yöntem çevreye zarar vermeden çok kolay uygulanabilir.  Bu yöntemle, yapıların konum ve derinliklerinin çok daha net belirlenebilmesi,  özellikle 3B görüntüleme ile karmaşık yapı bölgelerinde aranan özel yapının kararlaştırılması ve oldukça etkin görüntü ile sunulabilmesi özellikleri nedeniyle tüm sığ araştırmalarda, son yıllarda en çok kullanılan jeofizik yöntem olmuştur. Cihazın popülerliği bununla kalmayıp definecilere kadar sıçramış bu gün profesyonel definecilerin sert yapılarda özellikle boşluk aramalarında en çok tercih ettiği cihazlardır.

Radarlar verici anten, (transmitter)  aracılığıyla elektromanyetik sinyal üreterek çalışır.  Yer içinde ilerleyen dalgalar herhangi bir metal, boşluk, (dehliz, mahzen)  vb. yapılar ile karşılaştıklarında yansıma veya saçılmaya uğrayarak tekrar yukarı çıkarlar ve yüzeydeki alıcı anten, kontrol ünitesi ve kayıtçı yardımı ile  kayıt edilir. Yer radarları düşük maliyet, hızlı kullanım  ve çevreye her hangi bir tahribat vermeden kullanılan cihazdır. Bu cihazın kullanım alanları şunlardır.

Buz kalınlığının araştırılmasında Arkeoloji ve antik kalıntılarda (mağara, mahzen, altın, tünel)
Biyoloji ve biyofizik alanlarda, Köprü çözümlerinin belirlenmesinde, İnşaatlarda, Kara mayınları araştırılmasında, Çevresel etkilerde ve çevresel görüntülemede,  Adli tıpta, Jeoteknik araştırmalarda, Mezar yeri araştırmalarında, Yer altı suyu araştırmalarında, Alt yapı incelemelerinde, Karstik yapıların bulunmasında, Atık borularının konumları ve geçtikleri yerlerin tespitinde, Maden aramalarında, Göl ve nehirlerin don kırıklarının araştırılmasında, Kara yolları, hava alanları, demir yolları ve kaldırımlarda, Sedimantolojik yapıların incelenmesinde, Tünel aramalarında, Yer altı boşluklarının taranmasında, Volkanik hareketlerin araştırılmasında, Tarım alanında, Mermer ocaklarındaki kırık-çatlak sistemlerinin araştırılmasında şeklinde sıralanabilir.

 

GPR Radar Nedir

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 Oy, Ortalaması: 5,00 Verilen 5)
Oy Vermeniz İçin Lütfen Üye Olun.
Loading...
İşaret Bilgisiz Define Dedektörsüz Bulunmaz...!
Hero
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 1
Yanıt Sayısı: 18
2 sene önce
Gpr radar ile ilgili yeni makaleler ve videolar beklemekteyiz
Bio İnfograph
ACEMİ
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 27
2 sene önce
Hocam radar kullanım olarak rahat bir cihaz ama tabiki yorumlama kısmı iyi bilebilmek gerekir ama sizlerin sayesinde onunda eğitimini ogrenicez sizler gerçi alıcılar için geregen bilgi ve yorumlamayi hakkıyla veriyorsunuz teşekkür ederiz
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Reklam
Abone Olun Güncel Kalın.

  • 1353 Kayıtlı Üye
  • 453 Konu
  • 457 Cevap
  • Son Üye rdvngzc
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)
  • SÜPER MODERATÖR (2)
  • MODERATÖR (1)