Define Helal’mi ? Haram’mı ? Zekatı verilir mi ?

Bu konu Klan tarafından 2 sene önce açıldı, 4487 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Klan
ACEMİ
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 4
Yanıt Sayısı: 7
2 sene önce

Bismillahirrahmanirrahim.

Defineler insan eliyle gömülmüş şeylerdir. Biz müslümanların inancımız ve bize bildirilen İslami kanun ve İslami hukuk çerçevesin de yaşamamızı idame ettirmemiz gerekliliğinden yola çıkarak İslamiyetin hak mezheblerinin defineler hakkında ki görüşleri aşağıda şu şekildedir.

Defineler 3’e ayrılır.

1-) Sahipsiz topraklarda veya sahibi bilinmeyen topraklarda bulunmuş ise beşte bir vergi verilir, kalan beşte dördü bulana ait olur. Mülk arazi de bulunmuş ise Hanefilere göre beşte dördü mülk sahibine veya mirasçılarına verilir. Böyle bir defineyi gayri müslüm veya çocukta bulsa hüküm değismez.

2-) Bulunan altın gümüş veya değerli eşyanın İslami döneme ait olduğunu gösteren mühür, yazı, tuğra gibi bir alamet taşıması durumunda buluntu mal hükümleri uygulanır. Bu şekilde bulunan eşya bir yıl süreyle usülüne göre ilan edilir. Bunları bulanlar yoksulsa kendisine, zenginse başka yoksullara sarfederek veya İslam devletinin yetkili temsilcisine teslim ederler.

3-) Hangi devre ait olduğu şüpheli bulunan defineler; Üzerinde ne İslami devre, ne de İslam’dan önceki devre ait olduğunu gösteren bir alamet bulunmayan gömülmüş define bir görüşe göre İslam öncesi devre, başka bir görüşe göre İslami devre ait kabul edilerek işlem yapılır.
Bu çeşit bulunan eşyanın vergilendirilmesi için çoğunluk fakihlere göre nisap (zengin olmanın asgari sınırı veya asgari zenginlik ölçüsü) aranmaz. Yalnız imam Şafii nisap şartını ileri sürmüştür.
Fakihler rikazın (maden, define ve hazine gibi kendiliğinden yer altında bulunan veya insanlar tarafından yer altına gömülüp gizlenen her türlü kıymetli maden ve eşya) beşte bir vergiye tabi olabilmesi için, bulunduktan sonra üzerinden bir yıl geçmesinin şart olmadığında görüş birliği içindedir.

Bir evde bulunan define ev sahibine ait olur. Ebu Hanifeye göre bundan beşte bir zekat vermek gerekmez. Çünkü bu, toprak altında bir araya getirilmiş toprak parçaları gibidir. Ebu Yusuf ve İmam Muhammed’e göre ise böyle bir defineden beşte bir zekat vermek gerekir. Çünkü , Hz. Peygamber’in “Rikâzda humus (1/5 nisbetinde vergi) vardır” (Ebû Ubeyd, el-Emvâl, nr. 856-860) hadisi mutlaktır. Evde veya dışında bulunan defineler arasında bir ayrım yapılmamıştır.

Denizlerden çıkarılan inci ve sikkeli paralar Ebu Hanife ile İmamı Muhammed’e göre zekat olarak bir şey gerekmez. Ebu Yusuf’a göre ise denizden çıkarılan nakit altın , gümüş ve inciden beşte bir oranında pay alınır.

Kaynak: İslam İlmihali
Yazar : Prof.Dr.Hamdi Döndüren

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 Oy, Ortalaması: 0,00 Verilen 5)
Oy Vermeniz İçin Lütfen Üye Olun.
Loading...
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
Reklam
Abone Olun Güncel Kalın.

  • 1277 Kayıtlı Üye
  • 427 Konu
  • 459 Cevap
  • Son Üye Omer4646
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)
  • SÜPER MODERATÖR (2)
  • MODERATÖR (1)